TAI CHI CHUAN


Wstęp

Tai Chi Chuan jest jest jedną z antycznych form chińskich sztuk walki, jedną z najbardziej popularnach aktywności na całym świecie. Może być praktykowane przez ludzi w każdym wieku. Poprzez popwolne praktykowanie kolejnych pozycji Tai Chi Chuan możemy pozyskać spokój mentalny i zdrowie fizyczne.

ying-yang-compressor


Słowo Tai Chi wywodzi się z jednej z najstarszych książek chińskiej literatury “I-Ching” lub “Book of Changes”.
Koncepcja tej filozofii swój początek wzięła 3000 lal pne.


Zgodnie z „I-Ching”, mówi się, że Tai Chi dały początek dwóm podstawowym pojęciom:
Yin i Yang.
Yin-Kobieca reprezentuje miękkość, słabość, ziemię, księżyc, noc, smutek, negatyw i całą ciemną stronę materii.
Yan reprezentuje twardość, siłę, męskość, niebo, słońce, dzień, szczęście, pozytywną i jasną stronę materii.

Chińska filozofia dzieli się na trzy podstawowe gałęzie: taoizm, buddyzm i konfucjanizm. Filozofię taoizmu przypisuje się koncepcjom Tai Chi, które opierają się na Genezie Wszechświata, który zapoczątkowują dwie siły Yin i Yang.

Na chińską myśl zasadniczo wpływają te trzy filozofie.
„Tai” po chińsku oznacza Najwyższy.

„Chi” – Ostatni i

„Chuan” oznacza pięść, styl lub sztukę walki.

Założyciel Tai Chi Chuan obserwował pewne aspekty długowiecznych zwierząt, zjawisko tworzenia i przenikania się Yin i Yang, teorię, że miękkość pokonuje twardość i na odwrót. W ten sposób powstała transcendentalna sztuka Tai Chi Chuan.

Teoria Tai Chi została wszechstronnie wykorzystana w chińskiej filozofii, medycynie, sztukach walki i strategiach militarnych.


Korzyści z praktykowania Tai Chi Chuan

Osoby żyjące w miastach ze względu na presję pracy i brak ruchu, mogą cierpieć z powodu nadwagi, stresu i innych chorób.

Tai Chi Chuan jest jednym z najlepszych ćwiczeń dla wszystkich grup wiekowych.

W wykonaniu wygląda to jak klasyczny taniec, z zabawnymi ruchami, ale regularna praktyka Tai Chi Chuan sprawi, że nasz umysł stanie się spokojniejszy, nasz oddech głęboki i zrelaksowany, uzyskamy lepsze krążenie krwi, a nasz system trawienny się polepszy.

Praktykowanie tai chi pomaga również osobom cierpiących na astmę, reumatyzm, bezsenność lub kryzys neurotyczny. Poprawa naszgo samopoczucia psychicznego wpływa pozytywnie na funkcjonowanie wszystkich narządów.

W przypadku astmy praktykowanie głębokigo, regularngo oddychania do przepony, które łączy się z ruchem, powoduje uspokojenie ataku, a także paniki. Pokazuje, że jesteśmy w stanie sami kontrolować pewne niedociągnięcia naszego organizmu. Ja sam dzięki regularnej praktyce wiem, że naturalny sposób utrzymywania ciągłej relaksacji jest najskuteczniejszy.

 

EP1A0745-compressor


Podczas wdechu przepona rozszerza się nie tylko na zewnątrz, ale również w dół, w kierunku brzucha, dzięki czemu płuca mają więcej miejsca.

Rytmiczne ruchy przepony mogą zapewnić delikatny masaż serca i jelit. Ta metoda oddychania może również wzmocnić układ trawienny i inne narządy wewnętrzne organizmu.

Płynne i powolne ruchy Tai Chi Chuan, mogą zapewnić relaks  dla ścięgien, kości, stawów i mięśni.

Ta praktyka umożliwia obracanie stawów, co pomaga w pewnym stopniu zapobiegać reumatyzmowi, artretyzmowi, osteoporozie lub jakiejkolwiek innej infekcji kości.

Tai Chi Chuan to jedno z najlepszych ćwiczeń dla osób cierpiących na wysokie ciśnienie krwi lub choroby wieńcowe, ponieważ inne sporty i ćwiczenia wymagają dużego wysiłku i napięcia, aby je wykonać.

W trakcie treningu ciężar ciała jest stale przesuwany z lewej do prawej, co stymuluje obie strony półkuli mózgowej, ale także lewy i prawy kanał południkowy energii (zgodnie z planami akupunktury).

To ustanawia fizyczną i psychiczną równowagę całego organizmu.

Tai Chi Chuan

ELEMENTY TAI CHI CHUAN:

A. FORMA TAI CHI
B. PCHNIĘCIE RĘKI
C. OBRONA OSOBISTA I WALKA
D. WYTRZYMAŁOŚĆ WEWNĘTRZNA
E.  UŻYWANIE BRONI W TAI CHI

A. FORMA DE TAI CHIEP1A0749

Esta es la parte más usual en Tai Chi. Se necesita aproximadamente 15 minutos para ejercitarla. El recurrente y lento movimiento, tienen un efecto poderoso tanto en la salud física, como en la salud mental.

 

Dwa etapy pomagające w nauce formy:

1. “Kształt kwadratu”- nauka ruchów w sposób uproszczony, krok po kroku. Podobnie jak nauka pisania drukowanych liter przez dzieci, litery są koślawe, oddzielone, ale zachowują swoją formę.

2. “Round Form”. Składa się z tej samej techniki co “Kształt kwadratu”; różni się tylko tym, że praktykuje się ją w sposób wolny i powtarzalny, tzn. ciągłe i nieprzerwalny. To jak pisanie przez dziecko na papierze, gdy litery są płynne, połączone, a słowa czytelne.

 

17796107_1436267419728844_7302752482286173235_n-compressor

Dwa etapy pomagające w nauce formy:

1. “Kształt kwadratu”- nauka ruchów w sposób uproszczony, krok po kroku. Podobnie jak nauka pisania drukowanych liter przez dzieci, litery są koślawe, oddzielone, ale zachowują swoją formę.

2. “Round Form”. Składa się z tej samej techniki co “Kształt kwadratu”; różni się tylko tym, że praktykuje się ją w sposób wolny i powtarzalny, tzn. ciągłe i nieprzerwalny. To jak pisanie przez dziecko na papierze, gdy litery są płynne, połączone, a słowa czytelne.

22406222_1633207716701479_6244676750498889383_n-compressor

  1. OBRONA OSOBISTA I WALKAJest dobrze znany wiersz Tai Chi: “Siła czterech uncji może pokonać siłę tysiąca funtów.” Osobista obrona w Tai Chi, obejmuje duchową i filozoficzną koncepcje walki. Jest to sztuka najwyższa, a nie prosta fizyczna obrona. Mówi również, że spoczynek pokona ruch, a miękkość pokonuje twardość.
    Techniki stosowane w samoobronie pochodzą z form Tai Chi.Można to sprawdzić z partnerem wtedy zobaczymy, że te same formy wykonywane szybko służą jako technika obrony przed kontratakiem przeciwnika. Jeśli uczynimy tai chi naszą drugą naturą w realnej sytuacji będziemy reagować na atak instynktownie i zdecydowanie.

EP1A089-compressor

D. SIŁA WEWNĘTRZNA (CHI KUNG)

Wewnętrzna siła to trening dla umysłu i ciała. Zostało to opracowane w oparciu o idee teorii Tai Chi. Nasz założyciel Cheong San Feng studiował i uczył się z obserwacji niektórych długowiecznych zwierząt.

Podążając za rytmem natury, ruchami i spokojnym życiem w jedności, oddychaniem i ruchem będącym w harmonii, zauważamy w tym wszystkim medytację w działaniu.
Poprzez ciągły trening, możemy rozwinąć naszą potencjalną energię i wzmocnić części naszego ciała, narządy wewnętrzne, układ nerwowy. Dzięki energii wewnętrznej możemy również uleczyć urazy, tak jak mnie udało się z kolanem. Głównym celem uczenia się siły wewnętrznej musi być zdrowie, długowieczność, a nie chęć dominacji i agresja.

13000326_1117045098317746_4715389298911271275_n-compressor

 

E. BROŃ W TAI CHI

Trzy rodzaje broni używane w Tai Chi to:

1. Miecz
2. Szabla
3. Włócznia

Eleganckie i ciągłe ruchy broni w Tai Chi, posiadają cechy Yin i Yang; miękkość, twardość i harmonię.

Ruchy miecza, płyną jak smok na niebie, jak dynamit lub tygrys.

Włócznia jest zwykle nauczana po osiągnięciu pewnego stopnia zaawansowania w pozostałej części Sztuki. Z włócznią jest tylko 13 stylów, ponieważ koncentruje wszystkie techniki obrony i ataku miecza i szabli.

 

Translate »
A %d blogueros les gusta esto: